Czym różnią się żywe obrazy z mchu od tych wykonanych z roślin stabilizowanych?

Ozdoby do wnętrz, które są wykonane z roślin, cieszą się coraz większą popularnością. Żywe obrazy z mchu sprawdzają się zarówno w aranżacjach mieszkalnych, jak i w pomieszczeniach biurowych – nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, a wszechobecna zieleń może działać uspokajająco oraz korzystnie oddziaływać na odbiór wizualny. Istnieje jednak wiele rodzajów obrazów z roślin – warto w szczególności skoncentrować się na tych, które wykonane są z żywych porostów oraz stabilizowanych – czyli niewymagających opieki.

Różnice między żywymi obrazami a dekoracjami z chrobotka stabilizowanego

Stosowanie roślin, które wymagają pielęgnacji, podlewania, nierzadko również nawożenia oraz przycinania, jest popularne wśród osób, które cenią sobie obecność żywych porostów w pomieszczeniu. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są panele z roślin stabilizowanych – czyli takich, które nie wymagają żadnej opieki.

Do tworzenia obrazów z roślin stabilizowanych wykorzystywany jest taki mech, liście i rozmaite pnącza, które są uprzednio zaimpregnowane. Zabieg ten pozwala na tworzenie paneli, które są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają żadnej ingerencji użytkownika.

W przeciwieństwie do żywych paneli, użycie mchu konserwowanego poprzedzone jest specjalistycznymi zabiegami, które umożliwiają zachowanie właściwości i wyglądu rośliny przez długie lata, bez konieczności podlewania czy nawożenia. Mech jest przyklejany do podłoża za pomocą dedykowanych preparatów, które nie reagują z rośliną oraz umożliwiają jej solidne i długotrwałe mocowanie.

Co wybrać – panele z żywego mchu czy obrazy stabilizowane?

Zarówno konstrukcje z nadal rosnących porostów, jak i tych konserwowanych, są bardzo piękną ozdobą i sprawiają, że wnętrze prezentuje się zjawiskowo. Obrazy z mchu klejonego do podłoża sprawdzą się zwłaszcza wśród osób, które zielenią pragną odmienić aranżację swojego domu bądź firmy bez konieczności poświęcania czasu na jej podlewanie, przycinanie, pielęgnację czy nawożenie. Panele z chrobotka stabilizowanego idealnie pasują do większości styli wnętrzarskich – od tych nowoczesnych, przez boho, aż po rustykalne.

Podobne wpisy